kedd, március 19

Homokszűrő


Homokszűrő 
A medence karbantartás egyik legfontosabb lépése a homokszűrő tartály rendszeres visszamosatása, mert a szűrőhomokon összegyűlt baktériumokat és egyéb szennyeződéseket el kell távolítani. A szűrőhomok nem megfelelő szűrése esetén a medence befúvóin zavaros víz jelenik meg, ekkor a szűrőhomok cseréje szükséges. A töltőanyag lehet égetett-, vagy mosott kvarchomok. Az égetett kvarchomok tulajdonságai előnyösebbek a mosott kvarchomokkal szemben, mert az égetés során minden szennyeződés kiég, így nem tartalmaz semmilyen szerves anyagot, vagy baktériumot. A szűrőhomok szemcsemérete nagyban befolyásolja a szűrés, tisztítás hatékonyságát. Az otthoni medencéknél elegendő lehet a legfinomabb szűrőhomok használata. De ha a leghatékonyabb szűrés a célunk akkor a következő arányokat érdemes követni. ½ rész legkisebb, ¼ rész közepes és ¼ rész legnagyobb szemcseméretű szűrőhomokot kell a tartályba helyezni. Így optimális a homokszűrő által végzett medence tisztítás.

szerda, március 13

pH-érték


A pH-érték egy dimenzió nélküli kémiai mennyiség, mely folyadékok savas vagy lúgos kémhatását jellemzi. A medence tisztítás során a semleges pH-érték beállítása alapvető a medence vizének hatásos kezeléséhez. A semleges pH-érték 7.0, ha ennél kisebb akkor savas, ha nagyobb akkor lúgos a medence vize. 7.4 pH-érték fölött fokozódik a vízkő kialakulása, valamint a nem helyes pH-érték beállítása rontja az uszodavegyszerek hatásfokát (pl. pelyhesítő szerek) és irritálhatja a fürdőzők bőrét és szemét.

csütörtök, március 7

Algátlanítás


Az algaképződés egy természetes folyamat. A medence vizében gyakran kialakulnak különféle algák a fertőtlenítés és szűrés ellenére. A széllel, vagy esővel medencébe kerülő algaspórák miatt a kerti medencékben fokozottan javasolt algamentesítő-szerek alkalmazása. Az algák elpusztításának leghatékonyabb módja a túlklórozás, más néven sokkolás. A sokkolás után a medencét 1-2 napig nem ajánlott használni a magas klór-koncentráció miatt. (Ezt a műveletet akkor végezzük el amikor néhány napig nem kell használni a medencét, pl. nyaralás alatt.) A medence homokszűrőjét célszerű a víz teljes tisztulásáig naponta többször visszamosatni. Az elpusztult algák lerakódhatnak a medence aljára, ezért porszívózzuk ki a medencét és porszívózás után is végezzünk egy alapos visszamosatást.

vasárnap, március 3

Medencevíz sóval történő fertőtlenítése


A sós, (klórmentes) medence tisztítás folyamán sót oldunk fel a vízben nagyjából 3-4g/liter arányban. A sóbontó elektromos áram elektrolízissel bontja szét a sóoldatot nátriumra és klórra. Az így létrejött klórvegyület semlegesíti az algákat és baktériumokat. A sóval kezelt medence vegyszerezése egyszerűbb. De vigyázzon! Csakis tiszta, jódmentes konyhasót (nátrium-klorid, NaCl) szabad használni! A sóbontó eljárásnak számos előnye van. Nincs szem és bőrirritáció, környezetbarát, nem szükséges klórt adagolni a medence vizébe, valamint a só nem fogy el, csak a víz utánpótlása során kell adagolni.

Folytatás a 2. részben

péntek, március 1

Medencevíz klórral történő fertőtlenítése


A medence vizének fertőtlenítése a vízbe került szerves anyagok, baktériumok, gombák elpusztítását célozza. A klóros vízfertőtlenítő eljárásnál a fertőtlenítő hatást uszodavegyszerekkel érjük el, melyeknek hatóanyaga lehet (klór, bróm, jód, stb.). Fontos a medencevíz pH szintjének beállítása, mert a fertőtlenítés során a víz lúgossá válik ami irritálhatja a szemet és a bőrt. A víz semleges pH-értéke 7.0. Ezt a szintet pH- és pH+ uszodavegyszerekkel lehet beállítani. Magasabb vagy alacsonyabb pH-érték esetén csökken a vegyszerek hatásfoka. A legelterjedtebb eljárás a hagyományos medence tisztítás esetében a klóros fertőtlenítés.